Začetki poslovne poti ali širitev dejavnosti pogosto prinesejo vprašanje: kje pridobiti sredstva?
Mnogi podjetniki se odločijo za uporabo lastnih prihrankov ali celo zastavitev osebne lastnine. Tak pristop se morda zdi praktičen – izognemo se obrestim in ohranimo popoln nadzor. Toda ali je takšna poteza tudi dolgoročno modra?
Kaj tvegate, če poslovanje financirate z lastnimi sredstvi?
Ko podjetnik v podjetje vloži osebni kapital, s tem neposredno izpostavi tudi svojo finančno varnost. Če pride do poslovnih težav, so lahko ogroženi osnovni življenjski stroški, prihranki ali celo stanovanje, če je to vključeno v zavarovanje posojila.
Zanašanje izključno na lastna sredstva pogosto pomeni tudi počasnejšo rast. Brez dodatnega kapitala so možnosti za vlaganja v razvoj, marketing in kadre omejene, kar lahko zavira konkurenčnost.
Povezava med zasebnimi financami in podjetjem lahko prinese tudi več stresa – vsak izziv v poslu postane tudi osebni problem. To lahko vpliva na poslovne odločitve in vodi v previdnost, ki škodi dolgoročni rasti.
Poleg tega pa podjetja, ki nimajo kreditne zgodovine, težje dostopajo do ugodnih pogojev financiranja kasneje. Finančne ustanove dajejo prednost podjetjem, ki so že dokazala stabilno upravljanje kapitala.
Nenazadnje pa takšen način financiranja slabo služi v času nepričakovanih kriz – podjetje brez zunanje podpore lahko zelo hitro izčrpa vse zaloge in se znajde v resnih težavah.
Katere možnosti so bolj trajnostne?
Čeprav so lastna sredstva hitro dostopna, se vse več podjetnikov odloča za alternativne rešitve, ki ne ogrožajo osebne varnosti. Po podatkih Banke Slovenije se zanimanje za zunanje oblike financiranja povečuje, pri čemer prednjačijo instrumenti, kot so odkup terjatev in faktoring.
Podjetje lahko neporavnane terjatve proda finančni ustanovi, kar omogoča takojšnji dostop do sredstev in bolj predvidljiv denarni tok. Ta model podjetniku omogoča bolj učinkovito upravljanje likvidnosti brez dodatnega zadolževanja.
- Projektno financiranje
Kadar gre za nove investicije ali širitev, je na voljo projektno financiranje, ki temelji na prihodnjih donosih konkretnega projekta. Osebna sredstva ostanejo zaščitena, financiranje pa je ciljno usmerjeno.
- Poslovna posojila
Namenska podjetniška posojila omogočajo prilagojene pogoje in hitro pridobitev sredstev. Ustanove, kot je APL, ponujajo rešitve z manj birokracije in bolj fleksibilnimi pogoji, ki podjetnikom omogočajo hitrejše uresničevanje načrtov.
Pametna odločitev danes pomeni stabilno poslovanje jutri
Upravljanje financ zahteva premišljen pristop. Čeprav osebni kapital v začetni fazi lahko olajša začetek, prinaša tudi precejšnja tveganja. Zunanje oblike financiranja niso le varnejša izbira, temveč pogosto tudi pametnejša – z njimi si podjetje zagotovi večjo odpornost, boljši denarni tok in širše možnosti za rast.
Pri finančnih odločitvah je zato pomembno, da razmislite širše in izberete rešitev, ki podpira dolgoročne cilje, ne da bi ogrožala osebno varnost.